Straks heb je altijd een 3D camera bij de hand
Door Ger de Gram en Tobias Bos, 05-09-2010 00:00.
De techniek om zelf 3D beelden te kunnen maken, leek tot voor kort toekomstmuziek. De afgelopen tijd kwamen echter steeds meer merken met 3D-apparatuur op de markt waarmee de consument ook aan de slag kan. Sharp gaat daar nog een stapje verder in. Het merk presenteerde tijdens de IFA in Berlijn een prototype van een mobiele telefoon met 3D-camera.
Hoe werkt het?
Panasonic introduceerde afgelopen maand een 3D-camcorder. De manier waarop deze videocamera een 3D-effect produceert, lijkt sterk op die van Sharp’s prototype smartphone. De telefoon heeft één camera met twee lenzen. De linker lens registreert wat het linkeroog in feite ziet, de rechter lens doet dat voor het rechteroog. De software combineert deze twee beelden en maakt er een 3D beeld van. Op een 3,4 inch beeldscherm kunnen foto’s worden teruggekeken, zonder speciaal 3D-brilletje. De zogenoemde parallax barrier-techniek, die normaal gesproken in de bril terug te vinden is, zit namelijk ingebouwd in het scherm. Volgens een medewerker van Sharp zalm dit speciale beeldscherm nog dit jaar gebruikt worden in een product dat op de consumentenmarkt komt.
In principe is het dus mogelijk om zowel foto’s als video’s te maken met deze techniek, maar helaas konden er tijdens de IFA in Berlijn alleen foto’s gemaakt worden met het prototype. In de toekomst moet het ook mogelijk worden om 3D beelden in 720p te kunnen opnemen. De foto’s die uit de smartphone van Sharp kwamen, maakten echter in ieder geval al behoorlijk indruk. Zonder tussenkomst van een speciaal brilletje, lijkt het net alsof bepaalde gefotografeerde objecten uit je telefoon steken.
De twee lenzen in de smartphone hoeven trouwens niet altijd tegelijkertijd te worden gebruikt. Er zit ook een 2D-modus op waarmee je afbeeldingen kunt maken met een resolutie van 800 x 480 pixels. In de 3D-modus wordt dit verminderd tot 400 x 480 pixels. Voor het beste resultaat houd je het apparaat op zo’n 30 centimeter van je ogen af. De meest optimale kijkhoek voor de 3D-modus is recht van boven.
Een ander opvallend , niet onbelangrijk detail: de 3D smartphone zal gaan draaien op Android, het populaire besturingssysteem van Google. Sharp verwacht dat het apparaat in 2011 op de markt komt. Prijzen en verdere specificaties zijn door de fabrikant nog niet naar buiten gebracht.